Guvernul a decis să impoziteze şi dividendele obţinute de fondurile de pensii private. Analist financiar: "Această dublă impozitare va diminua banii pe care îi vom primi de la Pilonul II"

Cu un buget din care abia acoperă cheltuielile mărite pe fondul crizelor în lanţ, Executivul strânge bani de oriunde găseşte. Prin ultima ordonanţă care măreşte mai mult dările către stat, guvernul a decis să impoziteze şi dividendele obţinute de fondurile de pensii private. Administratorii fondurilor acuză că e o dublă impozitare care-i afectează pe oameni și cer Parlamentului să reintroducă scutirea de la plată.

Mai chibzuiți în pandemie. Două treimi dintre angajați au făcut economii

Finalul stării de urgenţă i-a găsit pe unii dintre români cu ceva bani economisiți. Două treimi dintre ei, de exemplu, nu i-au mai cheltuit pe transportul spre serviciu, ori la ieșirile în oraș cu prietenii. Dar, pe măsură ce revenim la libertatea de circulație , economiile făcute s-ar putea termină repede. Specialiștii ne recomandă că indiferent de vremuri să ne facem un obicei din a pune deoparte bani albi pentru zile negre.

Ultima Oră

Cele mai citite