Pandemie și război. Copiii din Yemen sapă gropi pentru morții de COVID-19 și primesc în schimb un bănuț sau un pachet cu mâncare

Pandemia de Covid 19 a prins Yemenul în plină criză umanitară. Un război fără cap și fără sfârșit a dus populația sub pragul subzistenței. La începutul lui aprilie, coaliția condusă de Arabia Saudită, care lupta împotriva grupării hutti, a anunțat că încetează focul în Yemen. 5 ani de război, în care au murit peste o sută de mii de oameni, s-au terminat, dar cine știe pentru cât timp. Au rămas bolile și sărăcia, iar SARS-CoV-2 nu a ocolit statul yemenit. Imagini cu un puternic impact emoțional!

ONU. Foametea va face ravagii în țările sărace

Natiunile Unite atrag atenția că 300 de milioane de oameni din țările sărace riscă să moară de foame dacă țările bogate nu acționează acum. Din cauza pandemiei, fondurile destinate ajutoarelor alimentare pentru Africa s-au diminuat considerabil.

Dezastru umanitar în Yemen. Ar putea fi cea mai mare foamete din ultimele decenii, avertizează Națiunile Unite

Naţiunile Unite avertizează că omenirea s-ar putea confrunta cu cea mai mare foamete din ultima jumătate de secol, în Yemen, zonă cu un conflict extrem de sângeros şi prea puţin mediatizat. Forul mondial îi cere Arabiei Saudite să ridice blocada totală asupra statului vecin, pentru a permite ajutoarelor să ajungă. Riyadul a instituit o blocadă totală după ce a fost atacat din Yemen cu o rachetă balistică, doborâtă la mică distanţă de capitală.

Ultima Oră

Cele mai citite