fiscalitate
Facturarea electronică va fi obligatorie, începând cu 1 ianuarie 2024, pentru toate tranzacţiile efectuate între persoanele impozabile stabilite pe teritoriul României, măsura fiind aplicabilă până la 31 decembrie 2026, a anunţat astăzi Ministerul Finanţelor.
Facilitățile fiscale ar putea fi parțial eliminate, din toamnă, pentru cei din agricultură și construcții. Doar două cote de TVA și taxarea luxului - ipoteze de lucru la Guvern
Guvernul analizează introducerea mai multor măsuri fiscale din această toamnă, pentru a aduna mai mulţi bani la bugetul statului. E vorba de creșterea taxelor și eliminarea beneficiilor. Printre măsurile vizate ar fi și introducerea CASS pentru constructori și agricultori, măsură față de care angajații şi-au anunţat deja nemulţumirea. Executivul vrea să taxeze luxul şi să crească impozitul pe dividende.
Economia mai crește un pic în statistici. Printre domeniile care au impulsionat cifrele s-au numărat construcțiile și comerțul
Cheltuielile tot mai mari ale bugetului de stat determină autoritățile să ia în calcul creşterea unor taxe. Economiștii spun însă că majorarea TVA și a accizelor la unele bunuri și servicii nu va avea efectul scontat dacă nu vă fi îmbunătățită și colectarea. Între timp, economia a crescut ușor în primul trimestru, peste estimările inițiale, arată cele mai noi statistici oficiale.
România trebuie să scadă deficitul bugetar. Un mesaj pentru țara noastră pune pe jar guvernanții. Cristian Păun, la TVR Info
Fondurile europene sunt în pericol dacă România nu scade deficitul bugetar, le-ar fi transmis ministrul Finanţelor, Marcel Boloş, liderilor PNL, spun jurnaliştii de la G4Media. Boloş le-a spus că a primit în urmă cu câteva zile o scrisoare de la Comisia Europeană prin care se cere scăderea deficitului bugetar. În caz contrar, urmează să suspende o parte din fondurile europene de coeziune. Ţara noastră este de aproape 3 ani în procedură de deficit excesiv şi trebuie să revină la sub 3% din PIB.
Proiect: Companiile din energie ar putea plăti o contribuţie de solidaritate de 60% pe profiturile considerate excedentare
Companiile din energie ar urma să plătească un impozit suplimentar de 60% pe profiturile excedentare, respectiv acele câştiguri care în acest an şi anul următor vor depăşi cu mai mult de 20% media profiturilor impozabile ale perioadei 2018-2021.
Mediul de afaceri cere păstrarea cotei unice. Academia Română: "După ce obții prosperitate, poți să îți permiți și impozitare progresivă"
Oamenii de afaceri se tem că modificarea Codului Fiscal va produce un efect asemănător cu aprobarea Ordonanței 114, care a impus taxe noi pe neașteptate, în mai multe sectoare. Reprezentanți ai patronatelor, ai mediului academic și experți în fiscalitate, reuniți într-o platformă numită "Pact pentru Fiscalitate", cer să fie incluși în discuțiile despre taxare care sunt purtate în această perioadă de partidele din coaliția de guvernare și avertizează asupra greșelilor care s-ar putea face.
Președintele ANAF: Astăzi, pe nivelul de impozitare din România, dacă nu am mai avea evaziune fiscală, nu putem depăși 35 - 36% din încasări fiscale PIB
România se află pe primul loc în Uniunea Europeană la capitolul pierderi fiscale, arată datele Comisiei Europene. Estimările şefului ANAF arată că evaziunea fiscală din România depăşeşte 20 de miliarde de euro, bani care ar putea fi folosiţi la construirea de autostrăzi, şcoli sau spitale.
Eugen Teodorovici: Este necesară o dezbatere mai largă în zona economică privind proiectul care pedepsește cu închisoarea neplata impozitelor
Proiectul inițiat de ministrul Finanțelor, senatorul Eugen Teodorovici, prin care neplata impozitelor și contribuțiilor la bugetul de stat se pedepsește cu închisoare de la 1 la 6 ani rămâne în circuitul parlamentar, dar va fi inclus pe ordinea de zi a Comisiei de buget după o dezbatere în zona economică, a anunțat inițiatorul actului normativ.
Paris: Peste 300 de mii de manifestanți - studenți, pensionari, sindicaliști - au protestat fața de politicile promovate de guvern
A fost zi de grevă la Paris și în mai multe orașe din Franța. Zeci de mii de manifestanți au ieșit marți în stradă, în semn de protest fața de politicile promovate de guvernul condus de Édouard Philippe.

