Protest în faţa Parlamentului European. Transportatorii români susţin că directiva detaşării le va falimenta afacerile
Protest al transportatorilor astăzi în faţa Parlamentului European de la Strasbourg. Sute de angajaţi ai firmelor de transport româneşti au plecat spre Franţa de dimineaţă. Acţiunea coincide cu dezbaterea din Parlamentul European privind modificările regulamentelor de transporturi. Printre acestea, plata unitară a şoferilor de camioane pe teritoriul Uniunii şi regulamentul referitor la timpii de odihnă.
27 martie 2019, 14:38