În ultimele două luni, la Spitalul de Copii din Iaşi au fost trataţi 13 copii care au ajuns în stare critică după ce părinții au vrut să elimine păduchii cu substanțe pentru uz veterinar.
Trei fetiţe cu vârstele de 7, 11 şi 13 ani, din Orăştie, au fost internate în spitalul din Deva, după ce au fost spălate pe cap cu o soluţie pentru tratarea păduchilor.
24 December 2023, 13:53 (actualizat 24 December 2023, 16:47)
Două fetiţe, de 9 şi 10 ani din Argeș, au ajuns la spital, după ce s-au intoxicat cu monoxid de carbon în propria casă. Au fost găsite, una inconștientă și cealaltă în stare de somnolență, în baie, acolo unde familia are instalat un boiler pe lemne, cu care îşi încălzea apa.
Cele trei fetiţe din comuna ieşeană Ţibăneşti spălate pe cap cu o substanţă pentru uz veterinar nu se vor mai întoarce în familie. Decizia a fost luată de asistenţii sociali care au stabilit că nici tatăl, nici bunica celor trei copii nu le pot oferi condiţii decente. Copilele se simt bine şi vor fi externate în curând din spital.
Trei fetițe din județul Iași au ajuns sâmbătă la spital, după ce mama lor le-a spălat pe cap cu o substanță toxică, folosită la deparazitarea animalelor. Soluția conținea cipermetrină, o substanță neurotoxică, un insecticid ce poate da convulsii.