Fermierii spanioli au blocat din nou circulația la granița cu Franța. Protestatarii au adus zeci de utilaje agricole, baloți de paie și anvelope pe care le-au aruncat în mijlocul autostrăzii, pentru a ridica baricade. În plus, agricultorii au oprit câteva tiruri încărcate cu fructe și legume din Maroc și au aruncat marfa pe șosea.
Lupta cu pandemia de coronavirus i-a mobilizat în aceste săptămâni și pe fermierii care trebuie să asigure aprovizionarea cu alimente pentru toți cei care sunt în izolare. Dacă în Spania, fermele continuă să producă lapte, producătorii din Marea Britanie sunt în pragul falimentului.
Agricultorii spanioli sunt pe picior de război. Mii de fermieri au încercat să blocheze mai multe autostrăzi din sudul Spaniei ca să ceară o politică de prețuri mai justă pentru producători. Despre tensiunile care escaladează în ultimele zile ne vorbește corespondentul nostru, Felix Damian.