Deşi tot mai multe românce intră în afaceri, programul Femei Antreprenor nu a mai fost bugetat

Tot mai multe femei intră în afaceri. Aproape jumătate de milion de românce şi-au deschis propriile firme, ceea ce reprezintă o treime din totalul acţionarilor sau asociaţilor. Şi statul dă o mână de ajutor cu fonduri nerambursabile şi oferă 40 de mii de euro, prin programul Femei Antreprenor. Dar, schema de sprijin, deşi este valabilă până la finalul lui 2027, a rămas deocamdată fără bani.

Prima Conferinţă din ţară "Men and Women in Business - Business 360" susţine egalitatea de şanse. Numărul femeilor antreprenor din România este de 2,6 ori mai mic decât cel al bărbaţilor

Evenimentul BUSINESS 360 – MEN and Women in Business își propune să promoveze "egalitatea de șanse și instrumente de dezvoltare a antreprenoriatului ca strategie de dezvoltare a mediului de afaceri românesc", în condițiile în care România are a treia cea mai scăzută rată de ocupare a forţei de muncă în rândul femeilor din Uniunea Europeană, iar în rândul patronilor/antreprenorilor numărul femeilor este de 2,6 ori mai mic decât cel al bărbaţilor.

Femeile conduc o treime din afacerile din România

O treime din totalul afacerilor din România sunt conduse de femei. E o tendință în întreaga lume, potrivit unor studii recente. Viziunea și îndrăzneala nu sunt însă toate ingredientele de care are nevoie un business reușit. Așa că antreprenoarele apelează, la început de drum, la ajutorul specialiștilor.

Ultima Oră

Cele mai citite