Fără telefon la volan! De la mijlocul lunii viitoare șoferii care folosesc dispozitive mobile în trafic riscă sancțiuni drastice. Polițiștii brașoveni au făcut o campanie de informare pentru a se asigura că toată lumea cunoaște legea.
Pentru unii șoferi, dependența de smartphone nu poate fi învinsă nici dacă știu că își pun propria viață în pericol, sau pe a celor din jur. Chiar și atunci când se află la volan, unii trimit mesaje, intră pe rețele de socializare sau chiar se fotografiază. Riscurile sunt uriașe, iar sancțiunile prea mici, avertizează experții.
Nu-i de mirare că drumurile României sunt adevărate capcane ale morții. Un studiu recent arată că 70% dintre pietoni trec strada fără să ţină seama de culoarea semaforului. Mai mult, 60% dintre șoferi vorbesc la telefon atunci când sunt la volan și uită de indicatoarele rutiere sau de limitările de viteză.