fara apa la robinet
Din cauza secetei severe, apa a devenit un adevărat lux în multe comune vrâncene. Oamenii primesc apă cu porția și nici atunci nu curge cât ar trebui pentru a-și putea face rezerve. Nu este pentru prima oară când ţăranii se confruntă cu astfel de probleme, dar numărul satelor în care apa e furnizată cu program a crescut îngrijorător în această vară.
Noroi, aer, dar nu și apă la robinete, într-o localitate din Dâmbovița. Compania furnizoare dă vina pe localnici
Plătesc pentru apă, dar primesc aer la robinete. Aşa se chinuie, de câţiva ani, oamenii dintr-o localitate dâmboviţeană, unde apa de la reţeaua de alimentare curge doar o oră pe zi și seamănă mai mult cu noroiul. Compania de apă susţine că de vină sunt localnicii, care folosesc apa pentru irigarea grădinilor, iar reţeaua nu face faţă.

