EROII DIN RĂZBOI | Silvestru Belmega, bucovineanul care a s-a înrolat în Armata Română atunci când URSS i-a ocupat pământul natal: Iubiţi ţara mai mult ca orice!

„Iubiţi ţara mai mult ca orice!” Este mesajul lui Silvestru Belmega, un veteran de război care a împlinit anul acesta 100 de ani. În cadrul Campaniei TVR „Eroii din Război”, vă invităm să-l cunoaşteţi pe bucovineanul care s-a înrolat în Armata Română atunci când URSS i-a ocupat pâmântul natal. El a evitat, în ultimul moment, să aibă aceeaşi soartă pe care au avut-o mii de compatrioţi, ucişi de sovietici la Fântâna Albă.

80 de ani de la masacrul de la Fântâna Albă, când au murit mii de români sub gloanțele trupelor sovietice

Au trecut 80 de ani de la Masacrul de la Fântâna Albă! Românii din Bucovina de Nord mai vorbesc şi acum despre tragedia în care străbunii au fost uciși mişeleşte de trupele sovietice. Nu mai sunt martori în viață, dar copiii şi rudele celor ucişi continuă să-i pomenească în rugăciuni şi să le spună trista poveste. Şi în acest an a fost organizată o slujbă de pomenire la gropile comune în care au fost înmormântați sute de români împuşcaţi fără milă.

Ultima Oră

Cele mai citite