EXCLUSIV Gigacaloria se scumpește în toiul iernii! ELCEN crește tarifele cu 6,14%, Primăria Capitalei promite că populația nu va fi afectată

În toiul iernii, ELCEN, compania care produce energia termică în Capitală, scumpește gigacaloria cu 6 procente! Jurnaliștii TVR au aflat, în exclusivitate, această informație. Bucureștenii vor plăti mai mult pentru căldură și apă caldă, dacă Primăria Capitalei nu majorează, rapid, subvenția pentru energia termică. În alte mari orașe, cum este Cluj-Napoca și Iași, mulți localnici s-au debranșat de la sistemul public de termoficare și au optat pentru centralele pe gaz în apartamente, ca să facă economii.

Întreținerea, de două ori mai mare ca urmare a costurilor cu încălzirea

Începutul friguros de iarnă ne aduce facturi şi de două mai mari la întreținere! În unele blocuri, cheltuiala cu încălzirea pentru luna noiembrie a crescut de zece ori faţă de octombrie. Administratorii îşi fac deja calcule pentru lunile următoare când aproape sigur va crește numărul de restanţieri.

Facturi împovărătoare la căldură. Un sfert dintre români se împrumută pentru a le plăti

Gazele se vor scumpi în acest an, ca urmare a liberalizării pieţei. Cu cel mult 8,5 la sută, susţine ministrul Economiei, dar distribuitorii se aşteaptă la creşteri mai mari. Scumpirea apare în condiţiile în care facturile la încălzire depăşesc uneori jumătate din salariul minim pe economie. În special pentru cei care folosesc lemne, gaze sau locuiesc în blocuri vechi. Pentru a avea costuri mai mici la încălzire iarna viitoare, soluţia ar fi reabilitarea termică. Atât a blocurilor, cât şi a caselor. În blocurile deja anvelopate, facturile au scăzut şi la jumătate.

Ultima Oră

Cele mai citite