EXCLUSIVITATE "Fiica mea mă sună și îmi spune 'Mama, am plătit 250 de euro factura la curent pentru o lună'. Eu zic: 'Eu nu, eu am plătit 28 de euro'". Emigrare în Spania din cauza scumpirii energiei

Tot mai mulți belgieni, britanici și nemți emigrează în țările calde, pentru a scăpa de facturile uriașe la energie. Mii de persoane s-au stabilit deja în Spania, dar sunt și mulți care lucrează de la distanță și se mută doar pe perioada iernii. Sunt atrași de climă și de calitatea vieții. Cum poți trăi ca şi cum ai fi într-o vacanță continuă, aflăm din reportajul realizat în exclusivitate pentru Știrile TVR de colega noastră Oana Dobrescu.

Vicepreşedintele PSD Mihai Tudose: Se impunea remanierea ministrului Energiei, Virgil Popescu. Purtătorul de cuvânt al PNL: Ne-am obișnuit cu solicitarea lui Tudose. Remanierea e atributul premierului

Vicepreşedintele PSD Mihai Tudose a declarat astăzi că ministrul Energiei, Virgil Popescu, trebuia demis din guvern pentru că "mare parte din haosul de astăzi" este din cauza sa. În replică, purtătorul de cuvânt al PNL, Ionuţ Stroe, a subliniat că liberalii "s-au obişnuit" cu solicitarea social-democratului Mihai Tudose de a fi remaniat ministrul Energiei şi a reamintit că evaluarea fiecărui membru al guvernului este făcută de premier.

Preşedintele Consiliului Concurenţei, în comisia parlamentară de anchetă privind prețurile energiei: Comisia Europeană va anunța marți recomandările pentru sprijinul consumatorilor

Comisia Europeană va anunţa mâine recomandările pentru măsurile pe care le pot lua ţările membre pentru a reduce impactul creşterii preţurilor la energie şi gaze asupra populaţiei, a declarat astăzi Bogdan Chiriţoiu, preşedintele Consiliului Concurenţei. El a fost audiat în Comisia parlamentară de anchetă privind preţurile energiei.

ANRE: Facturile la electricitate s-ar putea reduce cu 10-15%, dacă certificatele verzi şi contribuţia de cogenerare ar fi plătite din bugetul de stat

Facturile la electricitate s-ar reduce cu 10-15%, în medie, dacă certificatele verzi şi contribuţia de cogenerare ar fi plătite din bugetul de stat, nu de către consumatori, a declarat, miercuri, Dumitru Chiriţă, preşedintele Autorităţii Naţionale de Reglementare în Energie (ANRE), audiat în cadrul Comisiei parlamentare de anchetă privind preţurile energiei.

Milioane de români vor plăti mai mult pentru energie electrică şi gaze naturale de la 1 iulie

Este vorba despre clienţii care nu au semnat contracte noi - pentru ei facturile vor crește nu doar în funcție de consum, ci și de prețurile de pe piața liberă. Noile tarife pot fi mai mari cu aproape 10% la electricitate, şi chiar cu peste 20% la gaze, în funcţie de furnizor. Există şi nereguli: sute de clienţi se plâng Autorităţii pentru Reglementare că au semnat contracte noi, dar fără rezultat. 

Facturile la întreținere cresc cu peste 10% după gerul din martie

Facturile la întreținere cresc cu peste 10% după gerul din martie. Sunt calculele cele mai optimste ale asociațiilor de locatari după valul de frig de la începutul săptămânii. Numai în București, consumul de căldură a crescut cu o treime după ce temperaturile au scăzut brusc şi cu 20 de grade.

Ultima Oră

Cele mai citite