facturi electricitate
Tot mai mulți belgieni, britanici și nemți emigrează în țările calde, pentru a scăpa de facturile uriașe la energie. Mii de persoane s-au stabilit deja în Spania, dar sunt și mulți care lucrează de la distanță și se mută doar pe perioada iernii. Sunt atrași de climă și de calitatea vieții. Cum poți trăi ca şi cum ai fi într-o vacanță continuă, aflăm din reportajul realizat în exclusivitate pentru Știrile TVR de colega noastră Oana Dobrescu.
Vicepreşedintele PSD Mihai Tudose: Se impunea remanierea ministrului Energiei, Virgil Popescu. Purtătorul de cuvânt al PNL: Ne-am obișnuit cu solicitarea lui Tudose. Remanierea e atributul premierului
Vicepreşedintele PSD Mihai Tudose a declarat astăzi că ministrul Energiei, Virgil Popescu, trebuia demis din guvern pentru că "mare parte din haosul de astăzi" este din cauza sa. În replică, purtătorul de cuvânt al PNL, Ionuţ Stroe, a subliniat că liberalii "s-au obişnuit" cu solicitarea social-democratului Mihai Tudose de a fi remaniat ministrul Energiei şi a reamintit că evaluarea fiecărui membru al guvernului este făcută de premier.
Preşedintele Consiliului Concurenţei, în comisia parlamentară de anchetă privind prețurile energiei: Comisia Europeană va anunța marți recomandările pentru sprijinul consumatorilor
Comisia Europeană va anunţa mâine recomandările pentru măsurile pe care le pot lua ţările membre pentru a reduce impactul creşterii preţurilor la energie şi gaze asupra populaţiei, a declarat astăzi Bogdan Chiriţoiu, preşedintele Consiliului Concurenţei. El a fost audiat în Comisia parlamentară de anchetă privind preţurile energiei.
Premierul Florin Cîţu: Guvernul va aproba luni o compensare a facturilor pentru consumatorul casnic în această iarnă
Guvernul va aproba în şedinţa de luni o compensare a facturilor în această iarnă pentru consumatorul casnic, a anunţat premierul Florin Cîţu, preşedinte al PNL.
ANRE: Facturile la electricitate s-ar putea reduce cu 10-15%, dacă certificatele verzi şi contribuţia de cogenerare ar fi plătite din bugetul de stat
Facturile la electricitate s-ar reduce cu 10-15%, în medie, dacă certificatele verzi şi contribuţia de cogenerare ar fi plătite din bugetul de stat, nu de către consumatori, a declarat, miercuri, Dumitru Chiriţă, preşedintele Autorităţii Naţionale de Reglementare în Energie (ANRE), audiat în cadrul Comisiei parlamentare de anchetă privind preţurile energiei.
Milioane de români vor plăti mai mult pentru energie electrică şi gaze naturale de la 1 iulie
Este vorba despre clienţii care nu au semnat contracte noi - pentru ei facturile vor crește nu doar în funcție de consum, ci și de prețurile de pe piața liberă. Noile tarife pot fi mai mari cu aproape 10% la electricitate, şi chiar cu peste 20% la gaze, în funcţie de furnizor. Există şi nereguli: sute de clienţi se plâng Autorităţii pentru Reglementare că au semnat contracte noi, dar fără rezultat.
Zone din județele Ilfov și Giurgiu rămân temporar fără curent electric
Mai multe zone din județele Ilfov și Giurgiu vor rămâne miercuri, temporar, fără curent electric, ca urmare a lucrărilor anuale de reparații și de întreținere instalații și rețele electrice, precum și posturi de transformare ale E-Distribuție Muntenia.
Facturi mai mici la electricitate. Peste un milion de români plătesc mai puțin după ce au schimbat contractul
Peste un milion de români plătesc facturi mai mici la energia electrică după ce și-au renegociat contractele sau au schimbat furnizorul. Tarifele de furnizare a electricității sunt acum mai mici cu 20%. Schimbarea furnizorului este gratuită și nu implică debranșarea de la rețea.
Facturile la întreținere cresc cu peste 10% după gerul din martie
Facturile la întreținere cresc cu peste 10% după gerul din martie. Sunt calculele cele mai optimste ale asociațiilor de locatari după valul de frig de la începutul săptămânii. Numai în București, consumul de căldură a crescut cu o treime după ce temperaturile au scăzut brusc şi cu 20 de grade.

