Probleme cu culturile de sfeclă de zahăr: o singură fabrică din România mai procesează sfecla

Fermierii renunță la culturile de sfeclă de zahăr pentru că nu au unde să își vândă produsele. Doar două fabrici de zahăr au mai rămas în România, însă numai una procesează sfeclă. Ministerul Agriculturii încearcă să negocieze redeschiderea celei de la Luduş, județul Mureş, ultima pe care s-a pus lacătul. Doar un sfert din consumul de zahăr este asigurat din producția internă.

Femei, copii şi bătrâni, adăpostiți în subsolul fabricii de oțel Azovstal din Mariupol. Trupele ruse bombardează constant uzina

Potrivit poliției din Mariupol, în interiorul uzinei „Azovstal” se adăpostesc aproximativ 1.000 de civili, printre care femei, copii și bătrâni. Fabrica se află sub bombardamente constante ale ocupanţilor, scrie CNN. Batalionul Azov a postat şi un videoclip pe Telegram pentru a arăta iadul prin care trec oamenii care s-au refugiat sub fabrică.

Fabrică distrusă de incendiu lângă Timișoara. Aproape 1.000 de angajați au rămas fără un loc de muncă. În cursul zilelor viitoare va fi stabilită și valoarea pagubelor

Incendiu devastator noaptea trecută în județul Timiș, la câțiva kilometri de Timișoara. Halele unei fabrici care producea echipamente frigorifice au fost făcute scum. Focul devastator a pârjolit totul pe o suprafață de peste 10.000 de metri pătrați, iar pentru a stinge vâlvătaia au venit zeci de pompieri din Timiș, Arad, Caraș-Severin, Hunedoara și Alba. A existat și pericol de explozie. Aproape 1.000 de angajați au rămas fără un loc de muncă.

OLT | Focar de coronavirus la o fabrică din Corabia. Autoritățile au decis închiderea unității și dezinfectarea tuturor spațiilor

Rata de incidență la nivelul orașului Corabia din Olt a ajuns la 3 la mia de locuitori. Creșterea cazurilor de infectări până la intrarea localității în scenariul roșu este cauzată de un focar de coronavirus izbucnit la o fabrică din localitate unde lucrează zeci de vietnamezi. Mai mult de jumătate din cei 72 de angajați au fost confirmați cu SARS-COV2. Fabrica a fost închisă, iar persoanele bolnave sunt carantinate la căminul de nefamiliști în care erau cazați.

Ultima Oră

Cele mai citite