Se împlinesc 100 de ani de când fotografia de salon şi cea de legitimaţie îşi făceau loc în societatea românescă. Un fotograf cu o carieră impresionantă în străinătate a refăcut un studio foto interbelic la Muzeul Naţional de Istorie a României. Iar vedetă este aparatul foto de salon „Stella", fabricat la Görlitz, în Germania şi care are chiar 100 de ani.