exploatare prin munca
Organizația Internațională a Muncii a lansat Ziua mondială împotriva exploatării prin muncă a copiilor în 2002 pentru a se concentra atenția asupra dimensiunii globale a muncii copiilor și asupra acțiunilor și eforturilor necesare pentru a le elimina. În fiecare an, la 12 iunie, acest eveniment reunește guvernele, organizațiile angajatorilor și lucrătorilor, societatea civilă, precum și milioane de oameni din întreaga lume pentru a le reaminti situația copiilor care muncesc și pentru a găsi soluții în privința lor.
- 1
- 2

