Mii de oameni au rămas în gări fără trenuri în Țările de Jos, din cauza unor probleme la Amsterdam, la rețeua informatică a controlului de trafic feroviar. Autoritățile olandeze au remediat defecțiunea numai pentru câteva ore - după care aceasta a revenit. Lucrurile au fost cu atât mai grave cu cât este sezonul festivalurilor și al concertelor - iar în zonă erau foarte mulți turiști.