energie
Gradul de umplere a depozitelor de gaze este în acest moment de 50%, mai mult decât şi-a asumat ţara noastră pentru data de 1 august, a scris, pe Facebook, ministrul Energiei, Virgil Popescu.
În UE sunt 12 țări către care rușii fie nu mai livrează gaz deloc, fie livrează parțial. Guvernele caută soluții. De la economii drastice până la revenirea la cărbune, toate ipotezele sunt pe masă
Ne mai despart doar 3 luni până la răcirea vremii și depozitele de gaz nu sunt nici pe departe pline. Recent, Agenția internațională pentru energie a avertizat în special Europa în legătură cu o posibilă criză energetică de proporţii, comparabilă cu cea a petrolului din anii '70. Guvernele caută soluții pentru a diminua impactul asupra populației, dar și asupra economiilor comunitare. De la economii drastice până la revenirea la cărbune, toate ipotezele sunt pe masă.
20 de ani de parteneriat strategic România-Ungaria. Aurescu: Trebuie să continuăm să creștem capacitatea proiectului nostru bilateral de interconectare de gaz
Ministrul ungar de Externe, Péter Szijjártó, aflat într-o vizită oficială în România, a avut o întrevedere cu omologul român Bogdan Aurescu. Cei doi au discutat, printre altele, despre securitatea energetică. Bogdan Aurescu a declarat că trebuie crescută capacitatea de transport în proiectul bilateral de interconectare de gaz, iar omologul său a subliniat că Ungaria poate transporta dinspre spre România 2,6 milioane metri cubi de gaz.
ANRE: Planul Naţional Integrat Energie Schimbări Climatice al României trebuie modificat de urgenţă
Planul Naţional Integrat Energie Schimbări Climatice trebuie modificat de urgenţă, întrucât, de când a fost acesta elaborat, Comisia Europeană a venit cu două rânduri de propuneri noi privind creşterea producţiei de energie din surse regenerabile, a afirmat, joi, Zoltan Nagy-Bege, vicepreşedintele Autorităţii Naţionale de Reglementare în Energie (ANRE), într-o conferinţă de specialitate.
Niculescu: Populaţia nu va simţi nicio schimbare în privinţa preţului plătit pentru energia electrică şi gazele naturale, până în martie. România diversifică sursele de producţie
Ştim cu toţii că Vladimir Putin foloseşte gazul rusesc ca pe o armă împotriva Occidentului şi a închis robinetul pentru unele ţări, aşa că liderii europeni caută soluţii pentru a depăşi această criză. Întrebarea este ce vom face noi şi cât de aproape suntem de scenariul privind raţionalizarea gazelor în România? La această întrebare a răspuns secretarul de stat în Ministerul Energiei, George Niculescu, invitat la emisiunea Inspiră România.
Europa se confruntă cu un risc crescut de recesiune. Economiștii se așteaptă ca economia europeană să înceapă să se contracte în a doua jumătate a anului 2022
Europa se confruntă cu un risc crescut de recesiune din cauza creșterii prețurilor la petrol și gaze, pe fondul temerilor că Rusia ar putea întrerupe complet livrările, spun economiștii, potrivit unei analize The Guardian.
Legea de renunțare la cărbune până în 2030 ar putea fi modificată. PSD: Nu se închide nimic până nu se pune altceva în loc
PSD anunţă că, în urma intervenţiei experţilor social-democraţi, Ministerul Energiei va modifica proiectul de ordonanţă de urgenţă privind decarbonificarea sistemului energetic din România, astfel încât să fie îndeplinite două criterii, şi anume nu se închide nimic fără a se pune ceva în loc, iar ceea se închide nu se desfiinţează, ci intră în conservare.
Plafonări de prețuri și achiziții comune de gaz sunt soluțiile propuse de miniștrii Energiei din Uniunea Europeană pentru a contracara șantajul Rusiei
Miniștrii Energiei din Uniunea Europeană s-au întâlnit la Luxemburg pentru a căuta soluții la șantajul pe care Federația Rusă îl practică în privința aprovizionării cu gaz, după cele 6 seturi de sancțiuni impuse Moscovei.
Bani şi tehnologie americană pentru energie în România. Reactoarele mici ne ajută să scăpăm de cărbune
Energia nucleară care va fi produsă de reactoarele modulare mici de la Doicești ar urma să înlocuiască, în câțiva ani, energia mai scumpă produsă prin arderea cărbunelui şi gazelor naturale. România s-a angajat să închidă minele poluante și să renunțe în mare măsură la cărbune. În plus, din cauza războiului din Ucraina și a sancțiunilor ce au urmat, cantitatea de gaze naturale disponibilă se va reduce.

