OUG pentru compensarea facturilor la energie, publicată în Monitorul Oficial

Ordonanță de urgență pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 27/2022 privind măsurile aplicabile clienților finali din piața de energie electrică și gaze naturale în perioada 1 aprilie 2022-31 martie 2023, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative din domeniul energiei a fost publicată în Monitorul Oficial.

Ministru de la Berlin: "Trebuie să trecem de iarna aceasta, ca ţară, ca societate, ca economie, pentru că apoi să ne putem modela viitorul cu fermitate şi încredere". Europenii intră la economii severe de energie

De joi, în Germania, clădirile publice nu mai pot fi încălzite decât la maximum 19 grade, cu excepția grădinițelor, școlilor și spitalelor. În plus, fântânile și monumentele nu mai sunt luminate pe timpul nopții. Sunt și restricții privind cât de caldă poate fi apa în piscine.

Virgil Popescu: Încercăm să stimulăm populația să facă economie

Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a declarat joi, după ședința de Guvern că modificarea pragurilor până la care factura la energie a populației va fi compensată, de la la 300 de KWh la 255 KWh, este o încercare de a ”stimula populația să facă o economie”.

Guvernul caută bani pentru plata compensărilor la energie. Din septembrie, ar putea fi taxați cu aproape 100% producătorii, traderii și furnizorii finali. Vor fi scutiți investitorii noi

Guvernul caută bani pentru plata cererilor de compensare din energie şi vrea să facă acest lucru prin suprataxarea companiilor din domeniu. Producătorii de energie, traderii şi furnizorii ar urma să dea statului parte din profit. Marius Vulpe urmăreşte acest subiect şi vine cu detalii.

Ultima Oră

Cele mai citite