Factură uriașă la energie electrică

Factură uriașă la energie electrică pentru o primărie din județul Arad - 160 de mii de lei. Primarul spune că numai iluminatul stradal consumă 9000 de kw pe lună, deși de trei ani a montat becuri cu led.

Hotelierii de pe litoral pun panouri fotovoltaice

Copleșiți de costurile mari cu energia, patronii hotelurilor si restaurantelor de pe litoral cauta solutii pentru a reduce cheltuielile. Altfel vor fi nevoiți să mărească tarifele anul viitor. Mulți au decis să investească în panouri fotovoltaice. Fie au făcut împrumuturi, fie au accesat fonduri de la stat, convinși că în felul acesta evită falimentului.

Pensionarii din Ploiești fac împrumuturi la CAR ca să își monteze centrale de apartament. Ei se plâng că nu au de unde să scoată atâția bani

Încălzire şi apă caldă pe credit. Este singur soluţie pentru pensionarii din Ploieşti, oraş rămas de la 1 august fără furnizor de agent termic. Cum autorităţile nu găsesc o soluţie pentru reluarea alimentării. Seniorii au dat năvală la sediile Caselor de Ajutor Reciproc pentru a împrumuta bani pentru montarea unor centrale de apartament. În ultima perioadă, la cel mai mare CAR din ţară, de la Ploieşti, se înregistreaza zilnic zeci de astfel de cereri.

Familiile cu cel puțin trei copii vor plăti un preț plafonat la energie de 68 de bani/kwh - vot în Senat. Pentru restul consumatorilor casnici, furnizorii pot face o medie între 2021 și 2022

Familiile cu trei copii, dar și lăcașurile de cult și transportul în comun vor beneficia de plafonarea prețului la energie. Sunt câteva dintre numeroasele amendamente la Ordonanța 119 votate azi în plenul Senatului. Dezbaterile i-au lăsat nemulțumiți pe parlamentarii Opoziției, dar și pe unii operatori economici. Aeroporturile și restaurantele nu sunt incluse printre beneficiarii plafonărilor, iar furnizorii de electricitate critică ordonanța.

AFEER: România este deficitară în privința energiei și a gazelor pentru vârful de iarnă

În ciuda asigurărilor date de autorităţi că la iarnă nu ne va afecta criză energetică, furnizorii spun că ne aşteaptă o perioadă dificilă. România este deficitară și la energie electrică, şi la gaze naturale, susțin ei. În plus, există probleme de lichiditate în piaţă, inclusiv din cauza decontărilor întârziate ale sumelor datorate de Guvern companiilor din domeniu.

EXCLUSIV. Facturi ”de infarct” la curentul electric pentru comercianții italieni. ”Vom fi nevoiți să mai renunțăm la comenzi pentru a face economie”

Mulți comerianți italieni s-au trezit că trebuie să plătească mii de euro într-o singură lună, de cinci ori mai mult decât anul trecut. Disperați, mulți proprietari sunt nevoiți să închidă afacerile. Reprezentanții întreprinzătorilor solicită ajutor de la Guvern, iar partidele se întrec în promisiuni, când mai sunt doar 3 zile până la alegerile parlamentare.

Ultima Oră

Cele mai citite