Energie tot mai ieftină, nu și pentru populație

Gazele naturale și energia electrică sunt tot mai ieftine! Analiștii pun fenomenul mai ales pe seama stocurilor care au rămas după iarna neobișnuit de caldă, dar și a producției mari de energie ieftină, din surse regenerabile. Dar, pentru moment, scăderile de prețuri de pe bursele românești nu se regăsesc și în tarife mai mici pentru populație. Furnizorii anunță însă că vor veni cu oferte mai avantajoase, doar dacă energia va continua să se ieftinească și în lunile următoare.

Republica Moldova va continua cooperarea cu România în domeniul energetic. Memorandum de înțelegere între cele două țări, semnat la Bucureşti

Republica Moldova va continua cooperarea cu România în domeniul energetic prin implementarea unor proiecte ce vizează interconectarea reţelelor de gaze naturale şi energie electrică. La București, a fost adoptat un memorandum de înțelegere între cele două țări. Proiectele vizează în special extinderea gazoductului Iași - Ungheni - Chișinău și construirea obiectivului de investiții de importanță strategică Suceava - Bălți. Miniştrii Energiei din Republica Moldova şi România au vorbit despre toate acestea aseară, la emisiunea Tema Zilei, de la TVR Info.

Ultima Oră

Cele mai citite