Președintele Klaus Iohannis la Summitul privind Ambițiile Climatice, desfășurat la sediul ONU, New York: România va elimina treptat cărbunele până în 2030 și va ecologiza complet siturile minelor de cărbune până în 2032

Președintele Klaus Iohannis a participat miercuri la Summitul privind Ambițiile Climatice, desfășurat la sediul ONU. Șeful statului a enunțat prioritățile României în materie de protejarea climei, dar și pentru răspunsul la dezastre. "România va elimina treptat cărbunele până în 2030 și va ecologiza complet siturile minelor de cărbune până în 2032. Două miliarde de euro au fost angajate recent la nivel național pentru generarea, stocarea și transportul de energie regenerabilă, precum și pentru eficiența energetică, prin REPowerEU", a subliniat Klaus Iohannis.

Surse: Premierul ungar Viktor Orban vine în România

Președinta Comsiei Europene Ursula Von Der Leyen vine pe 17 decembrie la București ca să participe la semnarea contractului pentru rețeaua electrică ce ar urma să lege Romania- Ungaria-Azerbaijan și Georgia. Potrivit presei ungare, va participa și premierul Viktor Orban.

Ultima Oră

Cele mai citite