energie nucleara romania
Preşedintele Klaus Iohannis l-a primit, miercuri, la Palatul Cotroceni, pe prim-ministrul Republicii Coreea, Han Duck-soo, care se află în vizită oficială în ţara noastră, şeful statului evidenţiind momentul deosebit al relaţiei bilaterale dintre cele două state, în 2023 împlinindu-se 15 ani de la semnarea Parteneriatului strategic bilateral.
Sud-coreenii sunt interesați de domeniul nuclear din România
Coreea de Sud este interesată de sectorul nuclear din România. Prezent la București, premierul sud-coreean a discutat cu prim-ministrul român despre posibilitatea ca, în viitor, firmele coreene să se implice în consolidarea și construcția de centrale nucleare în țara noastră. România este deschisă ideii, mai ales că acest lucru va duce la consolidarea securității energetice.
Ministrul Virgil Popescu, vizită în SUA: Dezvoltarea programului nuclear civil şi întărirea parteneriatului strategic în domeniul energiei, pe agenda discuțiilor
Dezvoltarea programului nuclear civil şi întărirea parteneriatului strategic în domeniul energiei sunt priorităţile pe care le voi aborda în cadrul vizitei de lucru pe care o fac săptămâna aceasta în SUA, a anunţat, luni, ministrul Energiei, Virgil Popescu.

