În Danemarca au început lucrările pentru cea mai mare centrală geotermală din UE. În România, oraşul Beiuș se încălzește cu ape termale încă din anii 2000

În Danemarca au început lucrările pentru cea mai mare centrală de energie geotermală din Uniunea Europeană. Mii de locuințe vor fi încălzite prin această resursă regenerabilă, care ar scădea enorm emisiile poluante ale unor metode convenționale. Tehnologia nu e nouă, există și în România, dar nu a fost încă aplicată la o asemenea scară.

Ultima Oră

Cele mai citite