Guvernul menține preţul la energie pentru consumatorii casnici: 0,68 lei până la 100 de Kwh

România revine la reglementarea pieței de energie electrică. Guvernul menține plafoanele pentru populație și introduce prețuri maxime pentru producătorii care vând energie, valabile, de la 1 ianuarie anul viitor până în martie 2025. Potrivit noii ordonanţe de urgenţă adoptate astăzi de Executiv, marii consumatori industriali vor plăti un leu și 30 de bani per kilowatt oră.

Acord în Coaliție privind preţurile la energia electrică. 0,68 lei pentru un consum lunar sub 100 kWh, 0,80 lei pentru un consum între 100 kWh şi 255 kWh şi 1,3 lei pentru un consum de peste 255 kWh

Coaliția de guvernare a stabilit ca prețul energiei pentru consumatorii casnici să rămână la 0,68 lei/kWh pentru un consum lunar sub pragul de 100 kWh, de 0,80 lei/kWh pentru un consum lunar între 100 kWh și 255 kWh. Cine va depăși acesta limită va plăti 1,3 lei.

S-au scumpit uleiul, citricele, cartofii, legumele și pâinea. Și mărfurile nealimentare au prețuri mai mari, în medie cu 10% față de începutul anului. Inflația a ajuns la 7,9%

Rata anuală a inflației a urcat la un nivel record, aproape 8% în octombrie. Economiștii pun creșterile de preț la alimente, energie și alte servicii, mai ales pe seama faptului că producția internă nu asigură necesarul de consum. Din acest motiv trebuie să importăm mai scump. Analiștii se așteaptă la noi scumpiri pe final de an, de vreme ce consumul crește mult în perioada Sărbătorilor.

Ultima Oră

Cele mai citite