Omenirea traversează cea mai mare scădere a emisiilor de carbon înregistrată vreodată, pentru că nici un război, nici o recesiune, nici o pandemie anterioară nu au avut un impact atât de dramatic asupra emisiilor de CO2 în secolul trecut, precum Covid-19, potrivit BBC.
Activista pentru mediu Greta Thunberg s-a adresat Parlamentului European în plină criză a coronavirusului. Ea a reiterat faptul că urgența climatică impune măsuri rapide pentru a pune capăt emisiilor de gaze. Comisia Europeană își propune să ajungă la emisii zero până în 2050. Amănunte, în corespondența de la Lucian Pîrvoiu.