Poliţia de Frontieră Română este pregătită să intre în Spaţiul Schengen şi cu frontierele terestre de la 1 ianuarie 2025, când controlul va fi eliminat la 40 de puncte de trecere a frontierei - cu specific rutier, feroviar şi portuar.
Comisarul European pentru Afaceri Interne, Ylva Johansson, a declarat, joi, la Sofia, că în urmă cu două zile a propus Consiliului să stabilească în acest an data la care să se elimine controalele interne la frontierele terestre pentru România şi Bulgaria.