Un elicopter IAR 330 SOCAT al Forțelor Aeriene Române a pierdut unul dintre motoare chiar în timpul unui exercițiu internațional cu luptători din Forțele speciale. Piloții au acționat ca la carte și au aterizat imediat, fără că vreunul dintre militarii care tocmai coborâseră în rapel din aparat să fi fost rănit. Specialiștii consultați de Știrile TVR spun că astfel de incidente pot apărea la orice tip de aparat și că doar ancheta va arăta de ce a cedat motorul.
Forţele Aeriene Române vor participa la prima misiune sub egida ONU, în Africa. În octombrie, România va trimite în această ţară, măcinată de război şi de atacuri teroriste, patru elicoptere şi 120 de militari. Un reportaj exclusiv de Adelin Petrişor şi Romeo Stancu.