Berlinul salută eliberarea primilor ostatici, printre care patru germano-israelieni. Emmanuel Macron îşi afirmă "hotărârea" de a obţine eliberarea ostaticilor francezi

Şefa diplomaţiei germane Annalena Baerbock a salutat vineri eliberarea primului grup de ostatici de către Hamas, printre care patru germano-israelieni, declarându-se "infinit uşurată". Preşedintele Emmanuel Macron a asigurat familiile francezilor reţinuţi despre "hotărârea" sa de a obţine eliberarea lor, în timp ce niciun francez nu se află în primul grup eliberat ca parte a unui acord între Israel şi mişcarea islamistă palestiniană, transmite AFP.

Acordul de încetare a focului între Israel și Hamas, în vigoare. Gruparea a încălcat armistițiul în primele 15 minute. Palestinienii au fost opriți să se întoarcă în nord

Hamas a eliberat 13 ostatici israelieni și 10 tailandezi și un filipinez. La schimb, Israelul a eliberat 39 de deținuți aflați în închisorile din statul evreu. Persoanele răpite eliberate au fost preluate de armata israeliană din Rafah și aduse în Israel cu elicopterul. Medici, psihologi și părinții minorilor s-au aflat la bordul aparatului alături de militarii israelieni. Până la această oră, nu s-au înregistrat incidente majore în timpul primei zile de armistițiu despre care ministrul israelian al Apărării a reamintit că este doar o pauză, nicidecum sfârșitul războiului.

Ultima Oră

Cele mai citite