Un minor și-a amenințat un coleg cu un cuțit, la o școală din Iași. Polițiștii au deschis dosar penal

Anchetă la Iași. Un elev de 12 ani ar fi mers la şcoală cu un cutit şi i-a ameninţat pe colegi. Nu odată, ci de mai multe ori. În urma plângerii depuse de părinții unuia dintre copii, poliţia a deschis un dosar penal si face verificări. Și conducerea şcolii face anchetă. Urmează să ia o serie de măsuri pentru ca astfel de situaţii să nu se mai repete. Deocamdată, părinții băiatului au fost amendați, iar minorul este consiliat de psihologi. Atenție, sunt informații cu impact emoțional!

Părinții unor elevi de clasă pregătitoare din Brașov au protestat în fața școlii, după ce copiii lor s-au plâns că sunt terorizați de un coleg

Părinţii mai multor copii dintr-o clasă pregătitoare din Braşov au protestat, luni, în faţa şcolii, pentru a convinge responsabilii din învăţământ să ia măsuri faţă de un elev care îşi agresează colegii zi de zi. Cazul este cunoscut la Inspectoratul Școlar şi aduce din nou în atenţie bullying-ul în şcoli. Atenţie, urmează informaţii care vă pot afecta emoţional!

Măsuri mai severe pentru prevenirea violenței în școli. Specialiştii susţin că e nevoie de regulamente clare şi de psihologi

Recentele cazuri de violenţă din şcoli pun autorităţile în alertă. Se vorbeşte deja despre existenţa scannerelor la intrarea în unităţile de învăţământ pentru a preveni introducerea de arme sau obiecte periculoase. Şi părinţii sunt speriaţi, mai ales după tragediile din Serbia. Specialiştii susţin că e nevoie de regulamente clare şi de psihologi în şcoli, nu de consilieri şcolari absolvenţi de Sociologie sau alte specializări. Persoanele care au cunoștinţa despre copii abuzați, exploatați sau supuși unei forme de violență pot semnala și acum cazurile la numărul 119.

Ultima Oră

Cele mai citite