Trei elevi din comuna ieşeană Erbiceni au demonstrat că există performanţă în educaţie şi în rândul tinerilor din mediul rural. Rezultatele de la olipiadele naţionale le asigură un loc în învăţământul superior. Elevii au fost recompensaţi de autorităţile locale şi sunt încurajaţi de comunitate să îşi continue studiile.