"Economia de energie este doar un simplu comutator!". 23 martie, Ora Pământului

Desfăşurată în ultima sâmbătă a lunii martie, pe 23 martie 2024, Ora Pământului (Earth Hour) este cunoscută pentru momentul "stingerea luminilor", la care au participat oameni din întreaga lume încă de la prima marcare în 2007, pentru a arăta un sprijin simbolic pentru planetă şi pentru a creşte gradul de conştientizare cu privire la problemele de mediu care afectează pământul

Liceenii din Italia iau măsuri pentru a economisi energia în școli

Liceenii din Italia iau măsuri pentru a economisi energia în școli. La Udine, în mai multe instituții de învățământ, elevii au format comisii pentru a identifica modalitățile prin care pot ajuta la scăderea facturilor la curent și gaz. Sâmbătă clasele vor fi restrânse într-o parte a clădirilor, iar liceeni au comandat chiar și pături pentru la iarnă.

Soluții de economisire alese de români, de teama facturilor uriaşe la energie pe timpul iernii. Mașina de spălat rufe, unul dintre cei mai mari consumatori. Pe locul secund, frigiderul

Tot mai mulți români caută soluții pentru a putea economisi energie pe timpul iernii. Altfel se tem că nu vor putea plăti facturile uriașe pe care le vor primi. Experţii au un sfat simplu de aplicat: doar dacă își vor pune becuri cu led sau iluminat pe senzori de mișcare vor reduce cu peste 10% consumul. Există și alte soluții pentru a nu sta pe întuneric și în frig.

Planul de Sobrietate Energetică | Franța, economii masive de energie

Franța a anunțat Planul de Sobrietate Energetică - o strategie menită să evite eventualele pene de curent sau întreruperi de livrări de gaze din această iarnă. Obiectivul este reducerea consumului de electricitate cu 10% până în 2024 şi accelerarea tranziţiei spre Energii din surse regenerabile precum şi evitarea folosirii combustibililor fosili.

Becurile cu incandescență scoase din uz, izolarea țevilor de încălzire. Măsuri luate de managerii de spitale din Craiova și Baia Mare pentru reducerea cheltuielilor. Lămpile stradale din Târgu Jiu, înlocuite cu leduri

Anunțata criză energetică a determinat autoritățile locale din România să înceapă reducerea consumului, în special la electricitate. La Târgu Jiu, iluminatul stradal va fi modernizat cu ajutorul unui proiect cu fonduri europene, iar în unele spitale, becurile au fost deja înlocuite cu leduri.

Plan de la ministere pentru economisirea energiei, recomandări de înlocuire a electrocasnicelor pentru populație. Reducerea risipei, în centrul preocupărilor guvernului

Premierul le cere instituțiilor publice să ia măsuri de reducere a risipei de energie electrică. Nicolae Ciucă vrea ca statul să fie un exemplu de economisire a resurselor. Și populația este sfătuită să înceapă să utilizeze chibzuit energia din propria casa. Schimbarea becurilor și a electrocasnicelor sunt printre recomandările autorităților.

Termometre la vedere, 27 de grade în magazine, uși închise la instituții și restaurante. Măsurile de economie energetică intră în vigoare miercuri în Spania. Temere: spații neaerisite, mai multe cazuri COVID

Spania aplică de miercuri măsurile de economie energetică. Una din ele se referă la faptul că, în magazine, temperatura nu trebuie să coboare vara sub 27 de grade Celsius. Regiunile Madrid și Catalonia cer amânarea aplicării decretului, iar celelalte comunități autonome au încercat să negocieze cu guvernul diferite excepții. Sancțiunile pentru cei care nu vor respecta legea pornesc de la 60 de mii de euro.

Ultima Oră

Cele mai citite