Armata Română a semnat un contract de 180 de milioane de dolari pentru primele trei sisteme de drone Watchkeeper X. Acestea vor fi construite în România de firma israeliană Elbit, în colaborare cu Aerostar Bacău.
România va putea monitoriza submarinele ruseşti din Marea Neagră, cu ajutorul dronelor. Armata este în proces de achiziție pentru şapte aparate de zbor ultramoderne care pot fi folosite pentru supraveghere, pot arunca bombe şi nu pot fi bruiate. Statul va cheltui 1,4 miliarde de lei cu aparatele de zbor fără pilot.