O semnătură în minus şi cei dragi află cu greu ce s-a întâmplat dacă cineva a murit într-un spital din România. Aparţinătorii unui bolnav care a decedat şi care nu a apucat sau nu a putut să semneze un acord prin care să aibă acces la datele medicale ajung în instanţă pentru a face rost de acele date. O propunere de modificare a legii drepturilor pacienţilor ar putea face ca anumite rude să aibă acces la informaţiile medicale.
Bolnavii de COVID aflaţi în stare gravă în secțiile de terapie intensivă pot fi vizitaţi de familie. Ministrul Sănătății a decis că un singur aparţinator va avea voie să intre la pacient pentru maximum un sfert de oră, în condiții stricte de protecție. În unele spitale, astfel de vizite erau permise și până acum. În altele însă, abia se stabilesc protocoalele.