Hamas a anunţat al treilea deces în rândul celor 240 de persoane răpite în atacul din 7 octombrie. Un medic palestinian susține că israelienii nu au „găsit nimic” la spitalul Al-Shifa

Gruparea Hamas a anunţat moartea încă unui ostatic. Este al treilea deces în rândul celor 240 de răpiţi de terorişti în atacul fulger din 7 octombrie. Arme, muniţie, echipamente şi aparatură militară, ba chiar şi o maşină plină cu explozibil au găsit militarii israelieni într-un tunel din curtea complexului medical Al Shifa, din Gaza - un adevărat centru de comandă al teroriştilor Hamas. Surse militare au declarat, sub protecţia anonimatului, că e doar vârful icebergului şi că urmează noi dezvăluiri. Un medic palestinian de la spitalul Al Shifa susţine că israelienii nu au găsit nimic şi că se comportă agresiv cu pacienţii şi cu personalul medical.

Armata israeliană a descoperit, lângă o unitate medicală din Gaza, cadavrele a două ostatice. Spitalul Al-Shifa, comandament central Hamas. Negocierile pentru eliberarea unui grup de ostatici ar fi eșuat

Arme, muniţie, echipamente și aparatură militară. Asta au găsit soldații israelieni într-un tunel de lângă spitalul Al-Shifa, din Gaza, un adevărat centru de comandă al teroriștilor Hamas. De asemenea, în apropierea spitalului, armata israeliană a descoperit cadavrele a două ostatice, răpite de Hamas în atacul-fulger din 7 octombrie.

Israelul a preluat controlul asupra portului Gaza. Imagini care dovedesc că Hamas a transformat unitățile medicale din Gaza în centre de comandă. Spitalul Al-Shifa, plin cu muniție și echipament militar

Armata israeliană a găsit dovezi că există o legătură între activitatea Hamas în spitale, inclusiv Al Shifa, şi persoanele răpite de terorişti. În laptopul găsit în secţia de imagistică, experţii au dat peste o fotografie a militarei Uri Maghidiş înainte ca ea să fie răpită. Ea a fost eliberată de Tsahal la sfârşitul lunii trecute. Armata israeliană continuă să respingă şi atacurile care vin dinspre Liban unde au fost distruse mai multe celule ale teroriştilor şiiţi.

ONU a votat pentru înfiinţarea unei comisii de anchetă internaţională privind încălcările drepturilor omului în Ucraina. Zelenski: Criminalii de război ruși vor fi trași la răspundere

Consiliul ONU pentru drepturile omului a aprobat vineri, cu o majoritate covârşitoare, o rezoluţie care solicită crearea unei comisii de anchetă internaţională cu privire la încălcările drepturilor omului şi a dreptului umanitar în Ucraina după începerea invaziei ruse, relatează agenţia France Presse.

Ultima Oră

Cele mai citite