Apel către foștii pacienți Covid-19: Veniți să donați plasma!

Este tot mai mic numărul pacienților vindecați de Covid care merg să doneze plasmă. La Timișoara, de exemplu, de câteva săptămâni, nimeni nu a mai donat plasmă. Medicii de acolo fac un apel către cei scăpați de infecție să facă acest gest în termen de o lună și jumătate. Conform studiilor, după aceasta perioadă, concentrația de anticorpi din sânge scade.

Criză de sânge în spitale | Doina Goşa: Nouă ne trec pragul, în fiecare zi, 150, 180 de donatori. Pentru a avea un stoc decent avem nevoie de 300 de donatori pe zi

Este criză de sânge în spitale din Capitală, iar medicii fac apel la donatori. De teama noului virus, puţini oameni mai trec pragul centrelor de transfuzii sanguine. Doina Goşa, directorul centrului de transfuzii din București, trage un semnal de alarmă și spune că cea mai mare criză este în spitalele de urgență.

Apel disperat al medicilor: Este nevoie de sânge și de donatori pentru pacienții oncologici

Sistemul medical duce și alte bătălii pentru viață. Iar în această perioadă dificilă, în care de la o zi la alta crește presiunea asupra spitalelor, medicii lansează un apel către donatorii de sânge. Ajutorul lor este vital pentru pacienții care urmează tratamente oncologice şi al căror suport transfuzional nu poate fi întrerupt. Doar condițiile de donare s-au schimbat.

România, la coadă clasamentului european în privința donării de organe. Anul trecut au fost prelevate organe de la doar 38 de persoane aflate în moartea cerebrală

Mii de români sunt pe listele de aşteptare pentru un transplant de organe care le-ar putea salva viaţa. Numai pentru un transplant de rinichi aşteapta 5 mii de pacienți, victime ale unui sistem care funcţionează greu. Persoane care susțin cauza donării de organe au ieşit în stradă pentru a sensibiliza opinia publică.

Aplicaţia care salvează vieţi. Diana Stoica, iniţiatoarea proiectului Donorium: „Ideea ne-a venit după Colectiv”

2% dintre români aleg să doneze sânge pentru semenii aflaţi în necaz. În tot acest timp, statul bate pasul pe loc şi în acest domeniu, chiar dacă e conştient de aceste cifre. Soluţia a venit de la opt tineri care au creat o aplicaţie pentru smartphone-uri prin care oamenii sunt motivaţi să doneze sânge. În momentul în care un pacient are nevoie de sânge, cei care şi-au instalat aplicaţia primesc o notificare.

Ultima Oră

Cele mai citite