Personalul medical din spitalele Județean și Victor Babeș din Timișoara a primit 1000 de cearșafuri și 5 mii de prosoape. Ajutorul a venit din partea Mitropoliei Banatului, care a cumpărat materia primă, iar măicuţele au confecționat produsele atât de necesare în această perioadă.
Ajutor de suflet pentru medicii și asistenții din spitalele județelor Galați și Brăila. 10.000 de măști, mănuși chirurgicale și produse de igienă au fost donate de către Arhiepiscopia Dunării de Jos tuturor unităților sanitare, dar și căminelor pentru persoane asistate social din cele doua județe. Până în prezent, biserica a făcut donații de 260.000 de lei.