dominic fritz
Acuzații grave la Primăria Timișoara. Mai mulți angajați ar fi câștigat posturile prin fraudarea concursului, susține edilul șef, Dominic Fritz. Acesta susține că lucrările scrise de 7 persoane nu le-au aparținut. Primarul suspectează că la mijloc este vorba și despre infracțiunea de dare și luare de mită. El a sesizat Direcția Națională Anticorupție și speră ca aceasta să facă lumină.
Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, a sesizat DNA. Este vizată fraudarea unor concursuri de angajare în Primărie
Primarul Dominic Fritz a anunţat, miercuri, despre o posibilă fraudare a mai multor concursuri din Primăria Municipiului Timişoara, în anii 2018 şi 2019. Edilul a depus a DNA "dovezile".
Zeci de posturi desființate, 10 directori care își vor pierde funcția, fără ca cineva să fie dat însă afară. Organigramă nouă la Primăria Timișoara
Timișoara va avea grădinar șef, manageri de cartiere, o direcție de calitate a vieții și un birou de transparență. Totul face parte dintr-un proiect mult așteptat, de reorganizare a primăriei. Dominic Fritz a prezentat public noua organigramă. Nimeni nu va fi dat afară, însă vor fi desființate 80 de posturi. 10 directori își vor pierde funcția, dar vor putea participa la concursuri pentru ocuparea unui loc în noua organigramă. Schimbările stârnesc revoltă în sindicat, mai ales că reprezentanții angajaților nu au fost consultați.
Măsuri respectate și nu prea la Timișoara, unde carantina a fost prelungită cu încă 7 zile. Mijloace de transport aglomerate, temperatura clienților măsurată de formă la intrarea în hipermarketuri
Unele mijloace de transport în comun din Timişoara sunt aglomerate la ore de vârf, se plâng călătorii. Este una dintre problemele ridicate de cetăţeni, în privinţa căreia autorităţile pot lua măsuri, astfel încât rata de infectare să nu mai crească. Pe de altă parte, reprezentanţii transportului public spun că majoritatea mijloacelor de transport sunt pe traseu, iar unele linii care au un flux mai mare de călători beneficiază de suplimentarea numărului de vehicule în anumite intervale orare.
UPDATE Carantina din Timișoara a fost aprobată de Comitetul județean pentru situații de urgență. A fost acceptată propunerea de prelungire cu 7 zile
În această noapte expiră la Timișoara cele 72 de ore de carantină suplimentare, impuse prin ordinul șefului Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat. Comitetul județean pentru situații de urgență s-a întrunit astăzi în ședință și a acceptat propunerea DSP Timiș, de prelungire cu încă o săptămână a perioadei de carantină.
Timișoara iese din carantină luni. Dominic Fritz: DSP a propus continuarea carantinei în localităţile cu primari USR PLUS şi PSD şi ridicarea în cele cu primari PNL
Timișoara iese din carantină luni. Decizia a fost luată sâmbătă seara de autoritățile locale deși rata de infectare este mai mare decât în momentul în care orașul a intrat în carantină. Primarul Dominic Fritz a declarat, după decizia Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) Timiş, că Direcţia de Sănătate Publică (DSP) a avut propuneri diferite pentru localităţi, "cu conotaţie politică".
Număr tot mai mare de infectări cu coronavirus la Timișoara, în ciuda carantinei. Primarul Dominic Fritz: Cei care astăzi fac teste sunt cei care s-au infectat acum o săptămână, înainte să instituim carantina
Îngrijorare în vestul țării, după ultimele raportări în privința cazurilor de infectare cu virusul SARS-CoV-2. În Timișoara, oraș aflat de o săptămână în carantină, cifrele nu scad. Spitalele sunt pline, așa că autoritățile caută soluții pentru a crea locuri suplimentare la terapie intensivă.
Războiul carantinei. Președintele CJ Timiș Alin Nica îl acuză pe primarul Timișoarei că nu a făcut nimic pentru a reducere rata de infectare cu Covid-19
Dezbatere incendiară la emisiunea Actual regional de la TVR Timișoara. Primarul Timisoarei și președintele consiliului județean Timiș, pentru prima oara împreună într-o discuție televizată.
Dominic Fritz: Există posibilitatea carantinării Timișoarei; nu mai sunt locuri în spitalele COVID și la ATI
Primarul Dominic Fritz a anunţat, miercuri, că există posibilitatea carantinării Timişoarei, întrucât rata de infectare în municipiu continuă să crească, iar în spitale şi în secţiile ATI nu mai sunt locuri libere.

