Acuzații de fraudă la concursuri organizate în cadrul Primăriei Timișoara. Cum au fost descoperite lucrări cu scris diferit ale aceleiași persoane

Acuzații grave la Primăria Timișoara. Mai mulți angajați ar fi câștigat posturile prin fraudarea concursului, susține edilul șef, Dominic Fritz. Acesta susține că lucrările scrise de 7 persoane nu le-au aparținut. Primarul suspectează că la mijloc este vorba și despre infracțiunea de dare și luare de mită. El a sesizat Direcția Națională Anticorupție și speră ca aceasta să facă lumină.

Zeci de posturi desființate, 10 directori care își vor pierde funcția, fără ca cineva să fie dat însă afară. Organigramă nouă la Primăria Timișoara

Timișoara va avea grădinar șef, manageri de cartiere, o direcție de calitate a vieții și un birou de transparență. Totul face parte dintr-un proiect mult așteptat, de reorganizare a primăriei. Dominic Fritz a prezentat public noua organigramă. Nimeni nu va fi dat afară, însă vor fi desființate 80 de posturi. 10 directori își vor pierde funcția, dar vor putea participa la concursuri pentru ocuparea unui loc în noua organigramă. Schimbările stârnesc revoltă în sindicat, mai ales că reprezentanții angajaților nu au fost consultați.

Măsuri respectate și nu prea la Timișoara, unde carantina a fost prelungită cu încă 7 zile. Mijloace de transport aglomerate, temperatura clienților măsurată de formă la intrarea în hipermarketuri

Unele mijloace de transport în comun din Timişoara sunt aglomerate la ore de vârf, se plâng călătorii. Este una dintre problemele ridicate de cetăţeni, în privinţa căreia autorităţile pot lua măsuri, astfel încât rata de infectare să nu mai crească. Pe de altă parte, reprezentanţii transportului public spun că majoritatea mijloacelor de transport sunt pe traseu, iar unele linii care au un flux mai mare de călători beneficiază de suplimentarea numărului de vehicule în anumite intervale orare.

UPDATE Carantina din Timișoara a fost aprobată de Comitetul județean pentru situații de urgență. A fost acceptată propunerea de prelungire cu 7 zile

În această noapte expiră la Timișoara cele 72 de ore de carantină suplimentare, impuse prin ordinul șefului Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat. Comitetul județean pentru situații de urgență s-a întrunit astăzi în ședință și a acceptat propunerea DSP Timiș, de prelungire cu încă o săptămână a perioadei de carantină.

Timișoara iese din carantină luni. Dominic Fritz: DSP a propus continuarea carantinei în localităţile cu primari USR PLUS şi PSD şi ridicarea în cele cu primari PNL

Timișoara iese din carantină luni. Decizia a fost luată sâmbătă seara de autoritățile locale deși rata de infectare este mai mare decât în momentul în care orașul a intrat în carantină. Primarul Dominic Fritz a declarat, după decizia Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) Timiş, că Direcţia de Sănătate Publică (DSP) a avut propuneri diferite pentru localităţi, "cu conotaţie politică". 

Număr tot mai mare de infectări cu coronavirus la Timișoara, în ciuda carantinei. Primarul Dominic Fritz: Cei care astăzi fac teste sunt cei care s-au infectat acum o săptămână, înainte să instituim carantina

Îngrijorare în vestul țării, după ultimele raportări în privința cazurilor de infectare cu virusul SARS-CoV-2. În Timișoara, oraș aflat de o săptămână în carantină, cifrele nu scad. Spitalele sunt pline, așa că autoritățile caută soluții pentru a crea locuri suplimentare la terapie intensivă.

Ultima Oră

Cele mai citite