Danemarca, după discuțiile din SUA privind Groenlanda: Avem un dezacord fundamental. Vom continua discuțiile

Avem încă un dezacord fundamental cu Statele Unite, a anunțat ministrul danez de Externe, la finalul întâlnirii cu vicepreședintele Statelor Unite, JD Vance, și cu secretarul american de stat, Marco Rubio, în privința Groenlandei. Singurul rezultat concret: un grup de lucru care se va forma pentru a analiza situația.

Întâlnire de 50 de minute la Washington, privind viitorul Groenlandei. Oficialii danezi: Întâlnirea „a decurs bine”

Vicepreședintele american JD Vance și secretarul de stat Marco Rubio s-au întâlnit cu reprezentanții Danemarcei și ai Groenlandei la Casa Albă. Miza întâlnirii este dezamorsarea tensiunilor legate de preluarea insulei de către Statele Unite. O speranţă vine totuși dinspre Washington. O inițiativă legislativă ar putea interzice administraţiei de la Casa Albă să anexeze, să ocupe sau să controleze teritoriul unui aliat din NATO fără consimţământul ţării respective.

Ultima Oră

Cele mai citite