Vasile Pușcaș:În 2009, ministrul afacerilor europene din Italia mi-a spus: românii din Italia sunt  extraordinar de buni

În 2007, România aderat la UE, dar procesul de integrare, din păcate, a fost dus mai departe doar prin contagiune. N-a fost o muncă sistematică pentru că au vrut liderii, guvernele.  Noi nu am făcut integrare după ce am aderat și-atunci, cetățeanul român s-a dus în alte state ale UE, unde a găsit condiții favorizante pentru el și familia lui.

SONDAJ: 69% dintre români declară că au rude plecate în străinătate

Pe fondul creșterii în ultimii 10 ani a ponderii românilor care declară că au rude în străinătate, a crescut semnificativ și ponderea celor care cred că românii plecați în străinătate contribuie mult la nivelul de trai al românilor din țară.

Ultima Oră

Cele mai citite