diabet
România şi Cuba vor semna un acord interguvernamental care va reglementa cadrul legal de cooperare în domeniul sanitar privind serviciile de sănătate publică, precum şi prevenirea şi controlul bolilor netransmisibile - diabetul, bolile cardiovasculare, cancerul.
Constantin-Ionescu Tîrgovişte: Bunăstarea şi abundenţa conduc la obezitate; obezitatea este soră bună cu diabetul
Academicianul Constantin-Ionescu Tîrgovişte, preşedintele Asociaţiei Medicale Române, membru titular al Academiei Române, a declarat, miercuri, în debutul Conferinţei Naţionale "Interdisciplinaritate şi cercetare în diabet, nutriţie şi boli metabolice", de la Târgu Mureş, că bunăstarea şi abundenţa care caracterizează şi societatea modernă conduc la obezitate, iar obezitatea este soră bună cu diabetul.
Obezitatea, diabetul şi riscul de boli cardiovasculare sunt la valori critice, la sate, arată rezultatele analizelor făcute de caravana Alianţei Pacienţilor Cronici
Românii de la ţară sunt măcinaţi de boli care-i pot ucide, fără să ştie. Obezitatea, diabetul şi riscul de boli cardiovasculare sunt la valori critice, mai mari decât la ultimele studii. O arată analizele făcute în 7 judeţe, într-o caravană a Alianţei Pacienţilor Cronici. Peste 70 la sută dintre cei testaţi au prea multe kilograme. Zeci de oameni aşa au aflat că au diabet. Analizele gratuite şi prevenţia sunt o utopie pentru cei mai mulţi, deşi autorităţile tot fac promisiuni.
O variantă la îndemână pentru a ne feri de diabet
Știați că mâncatul doar în timpul zilei ne îmbunătațește viața și ne poate feri de diabet? Haideți să mâncăm într-un interval de 10 ore! Aceasta este cea mai recentă recomandare a oamenilor de știință de la Centrul Medical al Universității din Maastricht pentru a ne îmbunătăți metabolismul.
O nouă tehnologie i-ar putea ajuta pe pacienţii cu diabet de tipul 2 să slăbească în timp ce dorm
Persoanele cu diabet zaharat de tip 2 ar putea fi ajutate să slăbească în timp ce dorm cu ajutorul unei noi metode de tratament, testată de cercetători, informează luni DPA/PA Media.
Prevenția începe cu ce ai la masă. Stop diabet! Ghid cu sfaturi și meniuri împotriva diabetului
În pandemie au explodat cazurile de diabet: oamenii au fost foarte stresaţi, nu au făcut mişcare şi, foarte important, nu au mâncat sănătos, explică medicii. Iar dacă nu au grijă la mese, pot ajunge la complicaţii grave şi chiar la deces. Puţini medici au însă timp să discute cu pacienţii despre meniuri sănătoase. Iar consultaţia la nutriţionist nu este decontată. Vârstnicii vor primi, mai întâi în Capitală, un ghid cu sfaturi esenţiale, ca să nu ajungă la ce e mai rău.
2 milioane de români suferă de diabet. Fără o dietă corectă, diabeticii riscă să ajungă la boli cardiovasculare, amputaţii, orbire
Pandemia a îmbolnăvit mulţi oameni de diabet. Au fost stresaţi, nu au mâncat sănătos şi nu au făcut mişcare, explică medicii. Puţini dintre aceştia au însă timp să discute cu pacienţii despre meniuri sănătoase. Iar consultaţia la nutriţionist nu este decontată. Vârstnicii din capitala vor primi un ghid cu sfaturi esenţiale.
"Am aici o pompă de insulină, e mereu conectată la mine". Diabetul va putea fi depistat mai repede: medicii de familie pot da trimiteri pentru analize
Diabetul este una dintre bolile tăcute și este diagnosticat de cele mai multe ori atunci când pacientul este în stare gravă. Așa i s-a întâmplat și lui Ines, care, acum 5 ani, a aflat că are diabet tip 1 după ce a ajuns în comă la spital. Astfel de situaţii ar putea fi prevenite de acum, pentru că medicii de familie pot da trimiteri pentru primele analize ce ajută la diagnosticarea diabetului şi pot iniția tratamentul.
Oscilațiile de temperatură afectează organismul. În această perioadă, a crescut numărul infecțiilor respiratorii și digestive
Deși suntem la mijlocul lunii februarie, după temperaturile înregistrate în ultimele zile parcă ar fi venit primăvară. Nu trebuie să ne bucurăm prea devreme. Meteorologii ne avertizează că nu am scăpat încă de iarnă, iar oscilațiile de temperatură sunt periculoase pentru sănătatea organismului.

