COPII CU GREUTATE - Mugurii obezității apar înainte de naștere

Primele greşeli în alimentaţie apar încă de la conceperea copilului, continuă la naştere şi se agravează în perioada de diversificare. Motivele sunt multe - ţin şi de sistemul sanitar, dar şi de preconcepţiile părinţilor. De aceste probleme ne-am ocupat astăzi, cadrul campaniei TVR "Copii cu greutate".

SEMNEAZĂ Petiția pentru introducerea orelor de nutriție în școli! Luptă alături de Televiziunea Română împotriva obezității infantile!

Obezitatea afectează din ce în ce mai mulţi copii, de la vârste din ce în ce mai fragede. Campania Ştirilor TVR "Copii cu greutate" îşi propune să aducă acest fenomen în dezbaterea spaţiului public. Conştientizarea problemelor legate de alimentaţie este un punct de plecare în soluţionarea acestei probleme. Și pentru că formarea unor obiceiuri alimentare sănătoase începe din primii ani, solicităm introducerea orelor de nutriţie în şcoli ca un prim pas în lupta împotriva obezităţii infantile! Semnează şi tu PETIȚIA pentru introducerea orelor de nutriţie în şcoli şi luptă alături de Televiziunea Română împotriva obezităţii infantile!

Ministerul Muncii vrea să înfiinţeze Avocatul Copilului până la sfârşitul anului

Avocatul Copilului ar urma să apere drepturile şi interesele lor în fața factorilor de decizie. Avocatul Copilului va încuraja, totodată, respectarea drepturilor copiilor de până la 18 ani, pentru îmbunătăţirea atitudinii publice faţă de aceştia. Viitoarea instituţie va colabora cu organizaţiile copiilor pentru a încuraja participarea copiilor în luarea deciziilor care îi privesc. O discuție despre acest subiect, dar și despre alimentația sănătoasă a copiilor, cu Ionela Danciu, mama tripleților din Aiud.

"Copii cu greutate" - o campanie a TVR. România ocupă locul doi în Europa la obezitate infantilă

România se confruntă cu un fenomen alarmant: obezitatea infantilă. Copiii noştri se îngraşă din ce în ce mai mult, de la vârste din ce in ce mai fragede. Specialiştii avertizează că trebuie să luăm urgent măsuri împotriva acestei maladii perfide care se răspândeşte cu repeziciune în toată lumea. Televiziunea Romana ia atitudine: începem campania "Copii cu greutate". Priveste şi apoi semnează şi tu petiţia pentru introducerea orelor de educaţie alimentară în şcoli!

"Copii cu greutate" - O campanie a Ştirilor TVR, din 1 iunie

Statisticile arată că România se confrunta cu un fenomen în creştere a obezităţii infantile, iar specialiştii avertizează că peste 11% din populaţia ţării este afectată de diabet. Una dintre principalele cauze: în România lipseşte educaţia nutritivă.

Pacienții diabetici care merg prea târziu la medic pot ajunge la amputarea membrelor

La fiecare 20 de minute un român îşi pierde un picior din cauza diabetului! Numărul acestor cazuri tragice este în creştere în ultimii ani pentru că bolnavii ajung la medic foarte târziu. Mult prea târziu ca doctorii să îi mai poată ajuta în lupta cu boala. O situaţie care poate fi evitată, le-au spus specialiştii în pediatrie celor interesaţi să NU ajungă pe lista cazurilor pierdute.

Ultima Oră

Cele mai citite