Șase agenți de la Poliția Huși și un complice, arestați preventiv. Alți doi polițiști au primit arest la domiciliu. Scenariu de film pentru a le cere mită șoferilor

Șase polițiști din Huși și un complice au fost arestați preventiv miercuri seara. Aceștia sunt acuzați că luau șpagă de la șoferii care încălcau regulile de circulație. Încă un agent și un polițist de frontieră au fost plasați în arest la domiciliu.

Doi medici de la "Marius Nasta" arestați, 6 sub control judiciar. Cercetările, demarate după reclamații din 2021 și de anul acesta. Echipa institutului se delimitează de faptele cadrelor medicale

Acuzaţi că au luat mită de la pacienţi, mai mulţi medici chirurgi, anestezişti, pneumologi şi rezidenţi de la Institutul "Marius Nasta" din Capitală sunt cercetaţi de procurori. Doi medici au fost arestați preventiv, iar 6 sunt plasaţi sub control judiciar. Acasă la unul dintre ei, la percheziţii, poliţiştii au găsit 50 de mii de euro care nu pot fi justificați, susţin surse apropiate anchetei. În dosar sunt vizaţi şi 22 de pacienţi. Conducerea spitalului a anunţat că se delimitează de comportamentul medicilor acuzaţi.

EXCLUSIV Șefi din MAI, la festivitățile Direcției Generale Anticorupție, în timpul protestelor

Moment aniversar la Direcția Generală Anticorupție a MAI la orele dimineţii, în timp ce în faţa ministerului alţi poliţişti protestau. DGA a împlinit 18 ani, iar la festivităţi au participat şefi din Poliţie şi ministrul Lucian Bode. După premierea ofiţerilor, momentul festiv a continuat în curte, unde a fost întinsă masa. Iar membri ai Ansamblului Doina al Armatei au întreţinut atmosfera.

Două persoane, printre care un medic, au fost reţinute pentru luare de mită într-un dosar de pensionare în Dolj

Două persoane, printre care un medic, au fost reţinute de ofiţerii DGA - Serviciul Judeţean Anticorupţie Dolj, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Dolj, după ce au fost prinse în flagrant în timp ce primeau fiecare câte 1.000 de euro pentru a facilita avizarea dosarului de pensionare a persoanei care i-a denunţat.

Polițiștii prinși în flagrant în Capitală, reținuți pentru 24 de ore. Mita cerută ajungea la 3.000 de lei

Cei doi polițisti de la Brigada Rutieră a Capitalei, prinși pe strada când primeau mită, afla astăzi daca vor fi arestati preventiv. Ei au fost reținuți, noaptea trecută, pentru 24 de ore. Procurorii DNA susțin că, în ultima lună, comisarul și agentul de poliție au primit diverse sume de bani de la zeci de șoferi care au încălcat Codul Rutier.

Ultima Oră

Cele mai citite