dezinfectanţi spitale
124 de produse biocide neconforme au fost retrase de la utilizare în ultimele luni, iar alte peste 250 de astfel de produse au fost scoase de la comercializare.
Scandalul biocidelor se mută în laborator. Firma din Prahova spune că ministerul Sănătății știa din august 2018 de probleme
Scandalul dezinfectanților retrași continuă. Firma acuzată că a vândut spitalelor dezinfectanți ineficienți acuză laboratorul Centrului Național de Sănătate Publică din Iași, că a emis rezultate incorecte. Și asta, după ce propriile analize efectuate în Germania au arătat că produsele sunt conforme. Ancheta în cazul biocidelor a început după o plângere a ministerului Sănătății depusă în ianuarie la Parchet, deși rezultatele analizelor de la Iași erau gata încă din august 2018.
Concluziile experţilor europeni: Spitalele româneşti sunt supraaglomerate, dezinfectanţii lipsesc, infecţiile nosocomiale - neraportate
Spitalele din România sunt supraaglomerate, dezinfectanţii lipsesc şi infecţiile nosocomiale nu sunt raportate. Acestea sunt concluziile experţilor de la Centrul European pentru Prevenirea şi Controlul Bolilor, publicate într-un raport realizat la solicitarea Ministerului Sănătăţii.

