deţinuţi eliberaţi condiţionat
Ministrul Justiției Tudorel Toader și liderul PSD, Liviu Dragnea, dau vina pe Guvernul tehnocrat pentru legea care a scos din pușcării hoți, criminali și violatori. "Este o lașitate, în condițiile în care legea a fost adoptată în luna mai de actualul Parlament", spune fostul ministru Raluca Pruna. Scandalul a început după ce, în urmă cu două zile, un violator eliberat în baza legii recursului compensatoriu a comis un nou viol.
Un violator eliberat condiționat în baza recursului compensatoriu a recidivat după 3 zile
Un violator eliberat din peniteneciar în baza legii recursului compensatoriu a recidivat după numai 3 zile. A violat și tâlhărit o tânără care se întoarcea noaptea dintr-un club. Femeia acceptase să fie însoțită până acasă, dar nu a fost de acord cu actul sexual.
Consilierii care se ocupă de deţinuţii eliberaţi condiţionat au cerut în stradă salarii mai mari
Angajaţi ai Ministerului Justiţiei, mai exact, consilierii care se ocupă de deţinuţii eliberaţi condiţionat, au ieşit în stradă pentru a cere salarii mai mari. Ei au reclamat şi condiţiile de lucru, de la sedii cu risc seismic, la lipsa jandarmilor care să îi păzească atunci când au de-a face cu deţinuţi agresivi.

