Mâncare irosită de sărbători. Românii aruncă 5 milioane de tone de alimente anual

De sărbători obișnuim să cumpărăm mult mai multă mâncare decât reușim să consumăm. Repetăm de fiecare dată aceeași greșeală și, din dorință de a avea o masă plină, îmbelșugată, facem exces de zel, dar și de alimente. După câteva zile, aproximativ o treime din alimentele cumpărate ajung la coșul de gunoi.

Traficanții de gunoaie pun presiune pe granița de vest. Polițiștii de frontieră, returnări record față de 2023

România este în continuare printre destinaţiile preferate de traficanţii de deşeuri ilegale. Cantităţi tot mai mari au fost descoperite la graniţă. Numai în primele luni ale anului, capturile au fost de două ori mai mari decât în aceeaşi perioadă a anului trecut, a anunţat Poliţia de frontieră. Sunt aduse în ţară cauciucuri, materiale feroase, componente de electrocasnice, oficial pentru a fi reciclate. În realitate sunt gunoaie care trebuie distruse.

Ultima Oră

Cele mai citite