Norvegia intră sub „umbrela nucleară” a Franței. Macron vorbește despre un pas major pentru securitatea Europei
Norvegia se alătură inițiativei Franței privind extinderea descurajării nucleare în Europa și devine cea de-a zecea țară care răspunde propunerii lansate de președintele Emmanuel Macron. Premierul Jonas Gahr Støre a semnat, la Paris, un nou acord bilateral de apărare cu Franța, într-un moment în care statele europene caută garanții suplimentare de securitate, pe fondul amenințărilor Rusiei și al incertitudinilor privind angajamentul pe termen lung al Statelor Unite.
28 May 2026, 08:14 (actualizat 28 May 2026, 08:16)