Proiect legislativ: După naştere, fiecare femeie va beneficia de 6 ore de terapie pentru a evita depresia post-partum

E ca un ucigaș tăcut, ce nu își face simțită prezenţa decât foarte târziu, uneori prea târziu. Lacrimile, epuizarea, problemele de concentrare, anxietate şi teama că nu îţi poți îngriji copilul sunt câteva dintre simptomele depresiei post-partum. O iniţiativă legislativă propune ca fiecare femeie, imediat după naştere, să beneficieze de 6 ore de terapie, tocmai pentru a evita aceste probleme. Iar o directivă europeană spune că tații vor fi și ei obligaţi să îşi ia două luni de concediu paternal, pentru o legătură mai strânsă cu bebelușii.

Ultima Oră

Cele mai citite