Zeci de podețe din Neamț trebuie demolate pentru că nu au autorizație de construcție. Cetățenii și primăria din comuna Alexandru cel Bun au primit amenzi

Zeci de podețe făcute cu ani în urmă de localnici ca să poată trece peste albia unor pâraie, trebuie demolate pentru că nu au autorizație de construcție. Primăria din comuna Alexandru cel Bun, din Neamț, și localnicii au fost amendați și somați să le distrugă. Dacă nu se modifică legea, oamenii nu au altă variantă decât să meargă prin apă.

Case vechi de 100 de ani, din zona de patrimoniu Grădina Icoanei din București, puse la pământ, deși autorizația pentru lucrări nu mai este valabilă

În Capitală, istoria urbană pierde teren în faţa excavatoarelor. Trei case vechi de 100 de ani dintr-o zonă de patrimoniu protejată sunt demolate, deși autorizația pentru aceste lucrări nu mai este valabilă. Primarul general al Capitalei a încercat să oprească utilajele, dar fără succes. Dezvoltatorii imobiliari nu au dorit să explice situația nici jurnaliștilor TVR.

100 de construcții ilegale din sectorul 1 vor fi demolate până la sfârșitul anului

A început demolarea construcțiilor ilegale din sectorul 1. Primarul Clotilde Armand susține că a câștigat în instanță demolarea a 100 de clădiri care nu au autorizații. Toate ar urma să dispară până la sfârșitul anului. Primele două construcții au fost deja demolate, iar cei prinși pe picior greșit au fost amendați.

Ultima Oră

Cele mai citite