Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat că ”este de bonton” să se ceară demisia preşedintelui Klaus Iohannis, dar că nu va face acest lucru, pentru că nu îl interesează.
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, joi, că ar fi fost mai bine dacă preşedintele Klaus Iohannis ar fi plecat de la Palatul Cotroceni şi locul i-ar fi fost luat interimar de preşedintele Senatului, considerând că în acest fel se mai scutea din "tensiunea" din societate.