Bruiajul electronic al Rusiei în zona de coastă a Marii Negre a fost subiect de discuție la întâlnirea oficială dintre delegația României și președintele Turciei.
Alerta declanșată de minele care plutesc în Marea Neagră se menţine. Patru nave militare și două elicoptere supraveghează spațiul maritim al României, în vederea identificării minelor marine care ar putea ajunge în zona noastră. Printre acestea se află și Puitorul de mine și plase viceamiral Constantin Bălescu.
Minele navale care plutesc în derivă în Marea Neagră sunt eliberate de Rusia, a acuzat miercuri Ministerul ucrainean de Externe. Concluzia a fost trasă după o operațiune de identificare. "S-a stabilit că acestea sunt mine navale, care, la începutul anului 2022, nu figurau în registrele Forţelor Navale ale Forţelor Armate Ucrainene", se arată comunicatul ministerului de la Kiev.
În România se iau măsuri sporite de protecție a navigației în Marea Neagră după ce Forțele Navale au distrus luni o mină care plutea în derivă. Autoritățile au stabilit că navele care circulă în apele teritoriale trebuie să respecte anumite trasee și zone de siguranță și trebuie să fie pregătite pentru a evita un potențial pericol.